Prawdziwym arcydziełem francuskiego gotyku jest kaplica Sainte-Chapelle na wyspie Cite w Paryżu w zespole Pałacu Sprawiedliwości. Zbudowana około 1246-48 roku prawdopodobnie przez Pierre'a Montreuila. Inicjatorem jej wzniesienia był król Francji Ludwik Święty. Ta kaplica pałacowa miała pomieścić cenne relikwie sprowadzone z Bizancjum.

 

Jest to kaplica podwójna - dwukondygnacyjna budowla na planie prostokąta z przedsionkiem i poligonalną apsydą, zwieńczona smukłą iglicą. Dolną kaplicę (trójnawową, wspartą na 14 kolumnach) zdobi bogata polichromia. Górna, jednoprzestrzenna, była początkowo połączona z apartamentami królewskimi. Wielka powierzchnia okien w stosunku do zredukowanych murów sprawia wrażenie architektonicznej lekkości budowli. Okna o łącznej powierzchni 618 m2 zdobią wspaniałe witraże przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu (15 wielkich okien z XIII wieku, uzupełnianych w XIX wieku oraz rozeta z XV wieku).
Kaplicę zdobi też zespół rzeźb figuralnych (część oryginalnych) i pięknych kapiteli roślinnych.

 

W XVII wieku uszkodziły ją pożar i powódź a w 1791 roku w czasie rewolucji została zdewastowana i pozbawiona pierwotnego wyposażenia. Zachowała się jedynie bogato zdobiona trybuna dla relikwii.
Dzisiejszy wygląd jest wynikiem przeprowadzonej w XIX wieku restauracji i częściowej rekonstrukcji.

Wymiary:
długość - 36 m
szerokość - 17 m

wysokość - 42,5 m

 

opracowanie i ilustracje na podstawie:
A. Dulewicz, Słownik Sztuki Francuskiej, Warszawa 1977;
A. Springer, Historya Sztuki, Warszawa 1907, tłumaczył Kazimierz Broniewski;
P. Lavedan, French Architecture, London 1956;

 

Komentarz:
Są miejsca i obiekty archtektury, które poprzez porównanie do innych, bardziej znanych obiektów i miejsc zyskują coś w rodzaju nobilitacji. Na przykład "Paczków - Polskie Carcassonne" albo "Warszawa - Paryż Północy" lub "Sankt Petersburg - Wenecja Północy".
Tak też i kaplica templariuszy w Chwarszczanach bywa nazywana Chwarszczańską Sainte-Chapelle.
Co ma wspólnego perła francuskiego gotyku z surową architekturą położonych przecież (z paryskiego punktu widzenia) na kresach chrześcijańskiej cywilizacji Chwarszczan? 
Król Francji Ludwik Święty wybudował swoją Sainte-Chapelle jako miejsce przechowywania cennych relikwii przywiezionych z Bizancjum. Było to więc miejsce szczególne
Kaplica chwarszczańska mimo silnej redukcji użytych elementów architektonicznych wykazuje pokrewieństwo formy z francuskim wzorem. Mógłby to być nawet wpływ bezpośredni biorąc pod uwagę żywe kontakty polskich templariuszy z ośrodkiem zakonnym we Francji. Uproszczenie zaś formy - to tylko przystosowanie wzoru do wymagań surowej Reguły i zadań wiejskiej komandorii. Może też kaplica w Chwarszczanach miała służyć do przechowywania jakiejś cennej relikwii? Niewątpliwie jest to miejsce szczególne.

Opracowanie i komentarz: Maciej Sałański