O działaniach planowanych w szóstym sezonie wykopalisk

Kontynuacja dyskusji na dawnej platformie interaktywnej "Archeologia. Wykopaliska archeologiczne w Chwarszczanach"
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

O działaniach planowanych w szóstym sezonie wykopalisk

Post autor: maciej »

Obawiam się, że na razie niewiele mogę powiedzieć na temat ogłoszenia wyników badań poprzedniego sezonu. Przykro mi, ale nie zależy to ode mnie. Wiem, że istnieje już od dłuższego czasu opracowanie, ogólnie orientuję się co może zawierać - nie mam go jednak fizycznie w rękach i nie mogę ogłaszać czegokolwiek, wychodząc przed szereg. Mogę natomiast powtórzyć przyrzeczenie Przemysława Kołosowskiego, że Szlak Templariuszy otrzyma raport jednocześnie z wersją drukowaną - mam nadzieję jeszcze przed rozpoczęciem szóstego sezonu.
Mogę także powtórzyć to, co wynikało z njusów przekazywanych podczas ubiegłego sezonu: wewnątrz kaplicy odkryto pozostałości pierwszej, granitowej kaplicy, mniejszej od do dziś istniejącej drugiej. Jest jeszcze jeden wniosek - portal zachodni nawet jeśli jest zbudowany dokładnie tak jak w pierwszej kaplicy, na pewno nie stoi w swoim oryginalnym miejscu.

W tegorocznym sezonie, z powodów finansowych zdecydowanie skromniejszym od ubiegłych, zostanie założony wykop w pobliżu kaplicy i prawdopodobnie (jast zgoda księdza proboszcza) będą kontynuowane badania we wnętrzu kaplicy.
Oprócz praktyk z udziałem studentów archeologii w połowie sierpnia odbędą się dwa kilkudnowe archeologiczne polsko-niemieckie spotkania młodzieży, w ramach których przewidziany jest również udział w wykopaliskach.

To na razie tyle wieści.

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: O działaniach planowanych w szóstym sezonie wykopalisk

Post autor: maciej »

W związku ze śmiercią Wiesława Suskiego nie odbędą się tegoroczne wykopaliska w Chwarszczanach ani "Przygoda z archeologią" - polsko-niemieckie archeologiczne spotkania młodzieży.

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: O działaniach planowanych w szóstym sezonie wykopalisk

Post autor: maciej »

Tak jak napisałem w njusie z 6 września - we wtorek, 1 września, rozpoczęły się tegoroczne badania archeologiczno-architektoniczne w Chwarszczanach. W tym roku zostały ograniczone do wnętrza kaplicy i są kontynuacją badań ubiegłorocznych. Głównym celem jest określenie planu pierwotnej, granitowej kaplicy z połowy XIII wieku. Badania potrwają do końca przyszłego tygodnia.
Być może jest to ostatnia szansa przeprowadzenia badań we wnętrzu - przed planowanymi działaniami renowacyjnymi w kaplicy.

Pozdrawiam
Maciej
ODPOWIEDZ