Prasówka - czyli o Szlaku w mediach

Ze względu na potrzebę zachowania porządku w strukturze wpisów - jest to jedyna platforma, na której wszyscy zarejestrowani użytkownicy mogą sami tworzyć tematy. Moderatorzy będą je ewentualnie przenosić na inne platformy.
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Prasówka - czyli o Szlaku w mediach

Post autor: maciej »

Na początek coś mało wydawałoby się atrakcyjnego - majowe wydanie magazynu Wędkarz Polski.
Jednak czasopismo ma zasięg ogólnopolski a krąg odbiorców bardzo szeroki. Pojawienie się zaś kaplicy templariuszy w Chwarszczanach przy okazji opisu rzeki Myśli - jest symptomatyczne.
Po prostu widać efekt pracy wielu osób promujących zabytek, jego historię i wielką wartość kulturową. Przy tej okazji - potrzebę rewitalizacji.

Pozdrawiam
Maciej
Hiram
Posty: 26
Rejestracja: 15 maja 2009, 18:53

Re: Prasówka - czyli o Szlaku w mediach

Post autor: Hiram »

Cóż, każda taka informacja cieszy, choć szkoda, że jej autor nie uniknął kilku znaczących błędów.
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Prasówka - czyli o Szlaku w mediach

Post autor: maciej »

Hiram pisze:Cóż, każda taka informacja cieszy, choć szkoda, że jej autor nie uniknął kilku znaczących błędów.
Cóż, pan który pisał być może korzystał z wcześniejszej wersji wpisu w Wikipedii. Dawniej denerwowałem się czytając i niekiedy robiłem poprawki. Od jakiegoś jednak czasu ktoś kto się tematem aktywnie opiekuje podniósł opis na wysoki poziom. Wystarczyło więc zajrzeć na Szlak lub tamże właśnie. Trudno.

Mam jednak dwa inne njusy:
1. Wystartowała pierwsza w województwie zachodniopomorskim edycja plebiscytu portalu naszemiasto.pl Perły w Koronie. Od 29 czerwca przez całe wakacje głosować będzie można na stronie plebiscytowej w portalu naszemiasto.pl na niezwykłe budowle regionu, m.in. na kaplice w Chwarszczanach i Rurce. Czytelnicy wybierają 10 pereł, które uhonorowane zostaną certyfikatami Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz portalu naszemiasto.pl.
Najważniejsze informacje o plebiscycie na stronie: http://zachodniopomorskie.naszemiasto.p ... 60403.html
Głosowanie rozpocznie się 29 czerwca na stronie: http://zachodniopomorskie.naszemiasto.p ... /5880.html
Mimo, że również internauci mogą zgłaszać obiekty do plebiscytu (do 30 czarwca br.) obiekty Szlaku pojawiły się tam "z urzędu" :-) a mnie jedynie poproszono o fotografie z archiwum Szlaku.
Zrobię link do strony głosowania ze strony głównej.

2. Teraz coś z zupełnie innej beczki. Czyli z dziedziny bardzo odległej od Szlaku Templariuszy.
Jest taki ciekawy projekt "Skarabeusz". Chodzi o projekt polskiego robota marsjańskiego stworzony przez młodych konstruktorów ze Studenckiego Koła Astronautycznego i Stowarzyszenia Mars Society Poska.
http://skarabeusz.edu.pl/
Pod koniec maja Skarabeusz brał udział w konkursie University Rover Challenge 2009 (URC 2009) w stanie Utah w USA. No i wyobraźcie sobie oglądam sobie galerię i ku wielkiemu zaskoczeniu... (no nie - nie ja to odkryłem :-) - to wiadomość od Przemka) - obejrzyjcie dokładnie zdjęcia z drugiego dnia wyjazdu. I cóż znajdujemy na koszulce? :-)
http://skarabeusz.edu.pl/galeria
W ten sposób Szlak Templariuszy był propagowany w Stanach :-D
Sprawę wyjaśnia fakt, że właściciel koszulki był w ubiegłym roku w Chwarszczanach na festynie, filmował i ma zrobić nam film promocyjny.

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Prasówka - czyli o Szlaku w mediach

Post autor: maciej »

maciej pisze: 1. Wystartowała pierwsza w województwie zachodniopomorskim edycja plebiscytu portalu naszemiasto.pl Perły w Koronie. Od 29 czerwca przez całe wakacje głosować będzie można na stronie plebiscytowej w portalu naszemiasto.pl na niezwykłe budowle regionu, m.in. na kaplice w Chwarszczanach i Rurce. Czytelnicy wybierają 10 pereł, które uhonorowane zostaną certyfikatami Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz portalu naszemiasto.pl.
Najważniejsze informacje o plebiscycie na stronie: http://zachodniopomorskie.naszemiasto.p ... 60403.html
Głosowanie rozpocznie się 29 czerwca na stronie: http://zachodniopomorskie.naszemiasto.p ... /5880.html
Mimo, że również internauci mogą zgłaszać obiekty do plebiscytu (do 30 czarwca br.) obiekty Szlaku pojawiły się tam "z urzędu" :-) a mnie jedynie poproszono o fotografie z archiwum Szlaku.
Zrobię link do strony głosowania ze strony głównej.
W nawiązaniu do informacji, że - jak się okazuje - można wielokrotnie zagłosować na ten sam obiekt (podobno trzy razy w ciągu jednego dnia - jak zapewniał mnie pan, z którym na ten temat korespondowałem).
Przepraszam wszystkich za namawianie do głosowania. Nie jest to typ plebiscytu, który wart jest czasu. Chyba, że ktoś chce się wesoło pobawić i ma czas pamiętać o codziennym wchodzeniu, przez całe wakacje, na stronę internetową naszemiasto.pl, podnosząc w ten sposób poziom oglądalności serwisu :-).

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Prasówka - czyli o Szlaku w mediach

Post autor: maciej »

W "Polityce" nr 34 (2719) z 22 sierpnia 2009 rolu, w cyklu "Półprzewodnik Polityki" ukazał się artykuł "Wyprawy z krzyżem", a w nim sporo na temat miejsc na Szlaku. Tekst w większości oparty został na tekście Dariusza Piaska "Szlak Krzyżowców" z 1996 roku wzbogacony o współczesne spostrzeżenia.
polityka0.jpg
Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Prasówka - czyli o Szlaku w mediach

Post autor: maciej »

Oto zaległość. Przypadek sprawił, że u mojego syna znalazłem stary egzemplarz czasopisma "Zabytki. Heritage" nr 2 (17) z 2007 roku. Pisaliśmy już o tym na starych platformach.
Zamieszczono tu aż dwa artykuły członków Stowarzyszenia Szlak Templariuszy: artykuł Błażeja Skazińskiego (BES-a) o kaplicy chwarszczańskiej oraz Tomasza Ratajczaka (Hirama) o katedrze w Gorzowie Wielkopolskim. Myślę, że musiałem tu o tym wspomnieć :)

Pozdrawiam
Maciej
zabytki1.jpg
zab3.jpg
zab4.jpg
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Prasówka - czyli o Szlaku w mediach

Post autor: maciej »

Przed "długim łikendem" przez chwilę miałem w rękach czasopismo "Claudia", w którym koleżanka dostrzegła artykuł o Chwarszczanach. Nie zdążyłem go jednak przeczytać. Czy ktoś może mógłby podesłać skan artykułu albo (może jeszcze lepiej) napisać swoje uwagi na temat?

Pozdrawiam
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Prasówka - czyli o Szlaku w mediach

Post autor: maciej »

Już mam :)
Jest zbyt świeżo by skan dać w lepszej jakości, ale przynajmniej to można pokazać.
Pozdrawiam
Maciej
chwarszczany_w_claudii.jpg
pommern
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2010, 01:43

Re: Prasówka - czyli o Szlaku w mediach

Post autor: pommern »

W artykule Tomasza Ratajczaka (Hirama) o katedrze w Gorzowie Wielkopolskim zauważyłem fotkę ukazującą głaz w przyziemiu kruchty wieżowej z wyraźnym motywem szachownicy. Jeżeli jest to tylko możliwe ... prosiłbym autora o przesłanie mi tej fotografii bym mógł ją włączyć do katalogu szachownic.
Kiedy przed laty odwiedzałem katedrę nie miałem ze sobą aparatu ... obecnie, z tego co mi wiadomo, kwadrę z szachownicą zastawiono skutecznie konfesjonałem uniemożliwiając zrobienie fotografii.
Fotografia ta jest więc w pewien sposób unikatem.

ks. Sławomir Pawlak
architektura.pomorze.pl
slawopaw@gmail.com

Pozdrawiam serdecznie
Hiram
Posty: 26
Rejestracja: 15 maja 2009, 18:53

Re: Prasówka - czyli o Szlaku w mediach

Post autor: Hiram »

Ach, skoro Chwarszczany są w Claudii, to za chwilę zjedzie cała Polska :) A już poważnie, to dobrze, że nawet w takich mdłych piśmidłach dla pań pojawiają się wiadomości o Chwarszczanach - promocji w mediach nigdy nie za wiele :)

I jaka niespodzianka! Mój artykuł sprzed ponad trzech lat, jeszcze z doktoranckich złotych czasów :) Dzięki za tą retrospekcję Macieju! I ukłony dla syna :) Księże Sławku, fotografię szachownicy gorzowskiej do mojego artykułu o katedrze użyczył mi, jeśli dobrze pamiętam, Błażej Skaziński, znany księdzu jak sądzę. Ja niestety nie dysponuję własnym zdjęciem. Ale kilka miesięcy temu, będąc w gorzowskiej katedrze, widziałem tę szachownicę odsłoniętą. Jednak jeśli dobrze pamiętam, ona nie jest w przyziemiu kruchty wieżowej, ale w północnej nawie bocznej. Będę tam ponownie niebawem więc sprawdzę i jeśli będzie dostępna, zrobię zdjęcie i wyślę Księdzu.

Pozdrawiam serdecznie!
ODPOWIEDZ