Stolarstwo

Kontynuacja dyskusji w ramach komentarzy do artykułu "Rekonstrukcje"
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Stolarstwo

Post autor: maciej »

W ubiegłą sobotę dwuosobowo próbowaliśmy swych sił w stolarstwie.
Zawsze brakowało nam stołów i ław - postanowiliśmy zmierzyć się z zagadnieniem. Część prac wykonaliśmy tradycyjnymi (zabytkowymi) narzędziami: ciosłem, świdrami i dłutami. Nogi stołu umocowaliśmy "na wcisk" z zamiarem dodania klinów. Pierwszy stół skończyliśmy o zmierzchu (długo trwało). Ale umiejętność zostanie w naszych rękach :-)
Zdjęcia w galerii:
http://www.templariusze.org/galeria_pod ... onstrukcje

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Stolarstwo

Post autor: maciej »

Wczoraj i dzisiaj z Regisem kontynuowaliśmy pracę. Stoły i ławy zostały okorowane (zostało jeszcze 11 z 40 do okorowania), otwory udało się wywiercić w pięciu stołach/ławach. Przyczyną było mokre drewno - normalnie wiercenie jednego otworu to może z 10 minut ale najgrubszy z półpieńków świdrowaliśmy chyba ze dwie godziny (rekord absolutny ale się zawziąłem :)).
W tym roku po prostu musimy mieć swoje stoły i ławy w Obozie Rycerskim. W piątek 7 sierpnia ma być szczególna wieczerza.
Regis ma zdaje się pomysł na organizację naszej pracy - i dotyczy to wszystkich prac dla komandorii chwarszczańskiej.
Fotografie z pracy w tej samej galerii co w poprzednim wpisie.

Pozdrawiam
Maciej
regis
Posty: 12
Rejestracja: 15 maja 2009, 00:21

Re: Stolarstwo

Post autor: regis »

Tak.

Ze względu na (niestety) sporą odległość jaka dzieli większość z nas od Chwarszczan należałoby przenieść część prac na grunt własnego podwórka. W trakcie budowy ław stwierdziłem, ze w zasadzie co najmniej kilka sztuk mógłbym wykonać we własnym zakresie u siebie na miejscu i gotowe wyroby przywieźć do Chwarszczan co też zamierzam uczynić w najbliższym czasie ;)

Wydaje mi się, ze to chyba na dzień dzisiejszy najlepszy i najszybszy sposób powiększania "majątku trwałego" stowarzyszenia :)
Hiram
Posty: 26
Rejestracja: 15 maja 2009, 18:53

Re: Stolarstwo

Post autor: Hiram »

Regis, jeśli zamierzasz robić to w Poznaniu, to może i ja się przydam, choć stolarz ze mnie jak z koziej d... trąba :D
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Stolarstwo

Post autor: maciej »

Dziś poza okorowaniem ostatnich pieńków i kontynuacją wiercenia otworów zajęliśmy się nareszcie (po półtora roku!) okorowywaniem dębowych foteli inkwizytorów z inscenizacji 13 października 2007 roku. Czas ostatni był na to ze względu na wchodzący grzyb i jakieś larwy z wolna wwiercające się w pnie od dołu.

Zdjęcia za moment w galerii

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Stolarstwo

Post autor: maciej »

Tym razem trzyosobowa (a w porywach czteroosobowa nawet) ekipa pracowała nad rozwiązaniem zagadnienia prostych dębowych stołów i ław. Po korekcie ostatecznie dotąd wykonaliśmy trzynaście stołów i trzynaście ław (pięknie, prawda?).
Uczestniczyli: Regis, brat Mirek, Wiesław i Maciej.
W międzyczasie trwał trening łuczniczy (na odległość chyba ponad sto metrów strzelaliśmy), a rozpoczęcie i zakończenie uświęciłem grą tradycyjnych melodii na flecie.

Pozdrawiam.
Maciej
ODPOWIEDZ