Malta 1565 - Andrzej Zieliński

Kontynuacja dawnego działu "Recenzje książek i filmów"
Regulamin forum
Recenzje dotyczą książek i filmów powiązanych z tematyką Szlaku Templariuszy.
Prezentowane poglądy są własnością ich autorów i właściciele serwisu nie biorą za nie odpowiedzialności.
Niedopuszczalne jest jednak świadome użycie słów wulgarnych lub mających na celu obrazę innych.

Recenzje książek i filmów - to coś innego niż wypowiedź na platformie, forum czy czacie.
Tu potrzebna jest chwila na kilka przemyślanych zdań - podsumowanie wad i zalet.
Dlatego tutaj nie mogą pojawiać się wypowiedzi nie spełniające powyższego warunku, posty typu "nie zgadzam się" albo "też tak myślę".
Ogólnie rzecz ujmując błędne są posty nie będące właśnie recenzjami.
Z przykrością informujemy, że będą one usuwane lub przenoszone na odpowiednią platformę interaktywną.
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Malta 1565 - Andrzej Zieliński

Post autor: maciej »

okladka_8.jpg
okladka_8.jpg (6.58 KiB) Przejrzano 18574 razy
Malta 1565
Andrzej Zieliński
Dom Wydawniczy BELLONA
Warszawa 2004




Mimo, że książka nie dotyczy bezpośrednio ani krucjat, ani templariuszy, postanowiłem umieść jej recenzję na Szlaku. Jest to spowodowane tym, że książka przekazuje informacje dotyczące bliźniaczego zakonu szpitalników, a po rozwiązaniu templariuszy także i jego sukcesora.

Książka należy do serii "Historyczne Bitwy" wydawnictwa Bellona (seria "z halabardą"). Odpowiada ona profilowi serii, poprawnie prezentując zagadnienie. Liczy 175 stron. Zawiera oprócz oblężenia Malty z 1565 r. również inne informacje, prezentując dziej na długo przed, jak i po oblężeniu.

Książka zawiera krótką wzmiankę o wygnaniu szpitalników z Rodos, narodziny zakonu i wzrost jego potęgi. Ukazuje także powstanie państwa osmańskiego, jego wzrost, aż do czasu, kiedy potęga otomańska osiągnęła swój szczyt. A były to czasy Sulejmana Wspaniałego, zresztą rówieśnika wielkiego mistrza szpitalników, Jeana Parisota de La Valette.

Przedstawia również, co jest centralną treścią książki opis oblężenia. Opisuje bohaterstwo obrońców San Elmo, jego upadek i oblężenie Birgu.
Ostatni rozdział ukazuje powolny upadek zakonu, spadek jego siły bojowej i osłabienie ducha, przy czym, były to o dziwo lata jego największej chwały, bogactwa i sławy. Pokazuje jak zewsząd chwaleni kawalerowie wpadli w samo-zachwyt, co doprowadziło do kompletnej degrengolady w 1798 r. Natomiast ucisk mieszkańców spowodował, że wyspa nigdy nie wróciła pod władanie zakonu. Maltańczycy wybrali w 1802 r. zwierzchność korony brytyjskiej, a dzisiaj, kiedy Malta jest niepodległym państwem i członkiem UE, Maltańczycy nie życzą sobie obecności zakonników na swojej ziemi. Jest to pokłosie autorytatywnej polityki na wyspie i łupienia jej mieszkańców wysokimi podatkami.

Książkę Andrzeja Zielińskiego, która wolna jest od większych błędów merytorycznych należy ocenić jako co najwyżej poprawną.
Na jej plus należy zaliczyć analizę postępowania obu armii o wyliczenie wszystkich błędów Osmanów.
Jednak lista minusów jest większa. Największym z nich jest złe rozmieszczenie akcentów, co sprawia wrażenie, że jest ?.. nie na temat. Zostały zachwiane proporcje, co skutkuje tym, że sam opis bitwy nie zajmuje więcej niż 50 stron.
Z tego powodu można zarzucić książce zbyt szerokie opisanie przyczyn konfliktu, sięgając XI wieku. Uważam to wprowadzenie za ważne, powinno się ono tam znajdować. Jednakże sam opis kampanii powinien zajmować więcej miejsca i w ten sposób książka odzyskałaby utracone proporcje.

Dla wielu wielbicieli krucjat i zakonów rycerskich dużą wartość ma opis powstania szpitala oraz rola jego pierwszego przywódcy, Gerarda. Były to dla mnie nowe informacje, z którymi nie spotkałem się w książce HJA Sire "Kawalerowie Maltańscy" (wyd. PIW, Warszawa 2000), z której to autor czerpie wiele wiadomości.

Kolejnym zarzutem wobec autora, ale i podpowiedzią, co powinien umieścić w książce, aby przywrócić jej prawidłowe proporcje, jest brak opisów dokładniejszych fortyfikacji Malty. Powinien szczegółowo przedstawić umocnienia Malty z 1565 roku, okraszając je dodatkowymi, dokładniejszymi planami i większą ilością zdjęć (wszak te umocnienia istnieją do dziś). Powinien też poświecić więcej uwagi fortyfikacjom La Valetty, gdyż ta twierdza powstała jako bezpośredni skutek oblężenia z 1565 r.

Książkę tę polecam zarówno czytelnikom nic niewiedzącym o tejże kampanii, jak i tym, którzy chcieliby pogłębić wiedzę na ten temat. Niezwykle przydatna byłaby zainteresowanym historią osobom wybierającym się na Maltę w celach turystycznych.

Natomiast internatom korzystającym ze Szlaku poleciłbym wspomnianą wyżej książkę HJA Sire. Jednak Malta 1565 może uzupełnić wiedzę czytelników na temat szpitalników. szpitalników książce "Kawalerowie Maltańscy" nie znajdziemy opisu roli Gerarda Podczas oblężenia Jerozolimy w 1099 r. oraz odpowiedzi, dlaczego zakon szpitalników stał się taką potęga, i to tak szybko. Dlaczego szpitalnicy istnieli jako licząca się siła militarna już podczas oblężenia Tyru, podczas, gdy templariusze pełnili tą rolę 20 lat później? W przeciwieństwie do Szpitala Świątynia nigdy nie posiadał tak dużych sił na Wschodzie. Jest jednak nadinterpretacją, że siły szpitalników Outremer wynosiły 10 tysięcy rycerzy. W skład owych 10 tysięcy wchodzili oprócz rycerzy serwenci, giermkowie, bracia służebni i sługi zakonu. Drobne nieścisłości wkradły się podczas opisu oblężenia Crac des Chevaliers w 1271 r. Autor nie dodał, ze twierdza nie była należycie obsadzona, a w momencie jej poddania bracia bronili się już w tylko w dominującym nad całym zamkiem zespole trzech wież stanowiących kombinowany donżon.

autor recenzji: Bartłomiej Radecki
salps
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, 20:35

Re: Malta 1565 - Andrzej Zieliński

Post autor: salps »

Wszystkie książki z tej serii wydawnictwa Bellona bardzo mało opisują przebieg tytułowych bitew a więcej czasu poświęcają zarysowi historycznemu stron konfilktu sytuacji politycznej danego regionu wyróżnionym dowódcom itp .Uważam że to dobra droga bo czytelnik dowiaduje się znacznie więcej np; o turkach osmańskich niż byto miało miejce przy suchym opisie bitwy.
ODPOWIEDZ