Wspólny wyjazd i spotkanie (Czechy i Morawy)

Hiram
Posty: 26
Rejestracja: 15 maja 2009, 18:53

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: Hiram »

Ja niestety nie będę mógł pojechać, o czym już Maćku uprzedzałem Ciebie. Program bardzo interesujący, ale też trochę "ciasny". Przy tych odległościach do przejechania i tak dużej liczbie obiektów, sprawdźcie dobrze, na ile to jest realne. Dni są teraz coraz krótsze. Sporo takich wyjazdów organizowałem, więc mam pewne wyobrażenie w tej kwestii. Nie piszę tego jako malkontent, tylko chcę abyście jak najwięcej skorzystali z tej wyprawy, a do tego dobry plan zgrany z odległościami i czasem jest potrzebny. Nie ma przecież sensu galop przez zabytki, z których każdy zobaczycie przez 5 minut.

Nie tracę nadziei, że spotkamy się podczas "rejzy krzyżackiej". Chętnie pomogę w konstruowaniu ewentualnego planu objazdu. W tym roku objechałem latem trochę teren dawnych Prus Krzyżackich. Większość zamków z tego terenu znam z autopsji.

Pozdrawiam!
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: maciej »

Nie no - pierwszoplanowe są miejsca związane z templariuszami i raczej tu będziemy dłużej. I to jest cała atrakcja - to, co daje przewagę nad wyprawą "nietemplariuszową" np. po Polsce. Myślę, że to będzie na takiej samej zasadzie jak ubiegłoroczna Ziemia Święta - plan będzie tylko szkieletem.
Po prostu - powtarzam - nie chciałbym żebyśmy przejechali przez jakąś miejscowość a dopiero po powrocie okazało się, że jest w niej np. młyn templariuszy.

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: maciej »

Wyjazd z Pszczyny musi nastąpić w piątek 15 października niedługo po godzinie 7.00.
Czyli ta właśnie godzina jest czasem naszej zbiórki. Jest możliwość dojechania wcześniej i przenocowania u Mariana Małeckiego.
Ostatecznie jedzie nas 10 osób.

Natomiast ciekawie zapowiada się przyszłoroczna jesień (w wersji optymistycznej oczywiście :-) ale warto już dziś napisać): jest plan kontynuacji wyprawy do Outremer, w postaci wyjazdu do zamków Syrii i Libanu. To byłby po prostu przebój.
Warto już przygotowywać się mentalnie i... może finansowo :-). To nie przepadnie, bo jeśli nie Outremer, to pewnie zamki templariuszy we Francji, Hiszpanii lub Portugalii? Wyjazdy wczesnojesienne staną się naszą tradycją.

...ale powróćmy do Czech.

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: maciej »

Jedzie 11 osób :)

I coraz bardziej jestem przekonany, że musimy się tak spotykać. W różnych miejscach, w różnym gronie, nie tylko ścisłym "stowarzyszeniowym" + przyjaciele Szlaku, ale szerszym, bo to wówczas mamy szansę poznać nowych wartościowych ludzi.
I siebie nawzajem, oczywiście :-)

Tak więc "krzyżacka" wyprawa ma już miejsce w mojej głowie.

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: maciej »

Temat już poruszany na starych platformach:

List z 2003 roku od Ady z Gdańska:
"Ten Magister Ekko ma swój grób,a właściwie szczątki trumny, w zamku
Veveri koło Brna. Byłam tam 2 tygodnie temu. Napis na niej brzmi : 'Hic
tacet magister Ekko comtur ordinis templorum'."

Veveri (Hrad Veveri) jest rzeczywiście blisko Brna, w kierunku północno zachodnim (dosłownie kilka kilometrów). Myślę, że bardzo chcę to zobaczyć :-).

Ekko był na Morawach i w Czechach postacią porównywalną z darzonym przez nas szczególnym zainteresowaniem Bernardem von Ebersteinem, magistrem w Chwarszczanach i preceptorem zakonu. I działał w analogicznych latach. W 1297 roku mistrz Ekko występuje jako "magister militiae totius Boemiae et Moraviae", w 1302 roku jako "commendator provinzialis per Bohemiam, Moraviam et Austriam". Jednak już w 1308 roku Ekko posiada tylko tytuł "magister ordinis Templi per Boemiam et Moraviam".

I pytanie z innej beczki: co radzicie, jaką walutę brać ze sobą na wyprawę?

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: maciej »

maciej pisze:Miejscowości znane z opracowania Widmera ale jeszcze nie zidentyfikowane to na przykład:
- patronat nad Michelsdorf koło Gunsten,
- wieś Schonstranze,
- miejscowości Pritluch i Rudgerslag (ta druga koło Budziejowic),
- miejscowość Seiteinz z zamkiem Vrenndsberg,
- miejscowość Stodolek występująca w tekście obok Uhrineves, więc być może realnie również.
- Michelsdorf - nieodnaleziony;
- wieś Schonstranze - nieodnaleziona, natomiast spotkałem wzmiankę o miejscowości Schonstrass jako posiadłości templariuszy. Również i jej nie udało mi się odnaleźć;
- miejscowości Pritluch i Rudgerslag (być może jednak Rudgerschlag, bo tego typu końcówki spotykamy w nadgranicznych rejonach Austrii)- również nieodnalezione;

Natomiast:
- miejscowość Seiteinz z zamkiem Vreundsberg (chyba jednak literówka i stąd błędnie Vrenndsberg) - to miejscowość Vsetín na Morawach i najprawdopodobniej Klenov gdzie archeolodzy zlokalizowali zamek będący być może “castrum Vreuntsperk”;
- miejscowość Stodolek występująca w tekście obok Uhrineves, więc być może realnie również - to rzeczywiście miejscowość wchłonięta dziś przez wielką Pragę, a nazywa się Stodůlky (dziś tak nazywa się jedna ze stacji metra) i to w niej templariusze mieli patronat nad kościołem św. Jakuba
http://cs.wikipedia.org/wiki/Stodůlky
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Pra ... stavbu.jpg
Jeszcze mam wymienione miejscowości Vrbice i Rakvice (koło Cejkowic) oraz Olší koło Doubravnika, którą to miejscowość (co ciekawe) wymienioną w dokumencie z roku 1242, kiedy Bohuslav z Bukova podarował komandorii w Jamolicach z wdzięczności, że mu templariusz Kuno w bitwie Tatarami (pod Legnicą?) uratował życie. Olší i Doubrawnik jest ze trzydzieści kilka kilometrów od Brna w kierunku północno-zachodnim. Nie mam informacji o zabytkach, więc raczej na pewno tam nie dojedziemy.
Ale do Veveri i mistrza Ekko powinniśmy :-)

Z dotychczasowych poszukiwań wynika, że zamiast niektórych miejsc z templariuszami niezwiązanych albo tylko legendarnych powinniśmy raczej zrezygnować, a znaleźć czas na poszukiwania w Pradze (Stodůlky, Uhrineves, czy odwiedzenie miejscowości na przykład z kościołami, nad którymi na pewno templariusze mieli patronat (Jamolice, Dubniany, Górne Dukovany).

Na szczęście Marian Małecki przysłał wiadomość że drugi nocleg będziemy mieli w Pradze, a nie w Chebie (cholernie daleko na zachód przy samej granicy Czech).

Pozdrawiam
Maciej
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: maciej »

Z obiektów związanych z templariuszami zobaczyliśmy:
1. Zamek w Cejkovicach z kaplicą (obecnie USC)
2. Kościół w Cejkovicach - z okna busa, wieczorem
3. Kościół w Rakvicach - choć z czasów templariuszy przetrwała w całości tylko wieża
4. Romański kościół w Reznovicach - legendarnie powiązany z zakonem (legenda o grobie Ekko na przykościelnym cmentarzu)
5. Kościół w Jamolicach
6. Zamek Tempelstejn (Tempelstyn)
7. Kościół w Dukovanach
8. Kościół w Hornich Dubnanach
9. Kościół w Dolnich Dubnanach (z wmurowanymi krzyżami)
10. Kościół św. Wawrzyńca - św. Anny w Pradze (podobno w w czasach templariuszy nazywany wraz z otoczeniem "Jeruzalem")
11. Ul Templovą w Pradze - z budynkiem, w którego piwnicach znaleziono fragmenty z czasów krzyżowców
12. Można tu jeszcze dodać zamek w Veveri - z legendarnymi pozostałościami trumny Ekko z napisem, której jednak nie odnaleźliśmy, za to w ramach eksploracji okolicy znaleźliśmy piękny kościół z romańskim portalem.

Nie udało nam się obejrzeć następujących zidentyfikowanych miejsc templariuszy:
1. Vsetin (Setteinz)
2. Prawdopodobnej lokalizacji zamku Freundberg - czyli Klenov k. Vsetina
3. Cejc.
4. Vrbice czyli MIchelsdorf (nie wiem czy jest jakiś zabytek)
5. Olsi koło Doubravnika
6. Wioski Dobrinsk, Petrovice, Popovice
7. Młyn w Rakvicach, którego początki być może związane są z templariuszami
no i najbardziej żałuję:
8. Kościół św. Jakuba (patronat templariuszy) w Stodulky (dzielnica Pragi)
9. Kościół w Uhrineves
10. Młyn renesansowy w Uhrineves, którego początki sięgają czasów templariuszy.

Jeszcze były miejsca niezidentyfikowane i nieodwiedzone:
1. Senorady (Schonstranze, Senstraz) - może to Strazovice koło Cejca?
2. Hratkov (Rudgerschlag)
3. Bohuslavice (stawiam hipotezę, że Dolni Dubnany to być może Bohuslavice)

Nie wymieniłem miejsc nie związanych z templariuszami, z których obejrzenia oczywiście również bardzo się cieszę :-)

Najbardziej żałuję, że nie udało się dotrzeć do Uhrinevsi i Stodulky ale to wina niedogrania biura podróży z kierowcą.

Bardzo mocno w imieniu całego Szlaku dziękuję Marianowi za zorganizowaie wyjazdu. Mimo, że naprawdę nie miał na to czasu.
Mam taki wniosek:
Nie możemy w przyszłości nikogo zastawić samego z taką pracą - to ciężkie nawet dla osoby mającej nieco więcej czasu.

Pozdrawiam
Maciej
salps
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2009, 20:35

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: salps »

Maćku jakieś zdjęcia będą? A czy z tegorocznej imprezy Chwarszczańskiej to jakąś relacyję i zdjęcia to można liczyć?
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: maciej »

Faktycznie - wrzuciłem fotografie i zapomniałem zlinkować:
http://old.templariusze.org/galeria_pod ... egor=Varia

Tegoroczną letnią imprezę chwarszczańską widziałem wyłącznie z perspektywy, która uwieczniona jest na fotografii w nowinie na stronie głównej. Relacja byłaby więc mocno nieciekawa. Nie mam własnych fotografii - te cztery otrzymałem od innej osoby. Nie będzie więc w tym roku z mojej strony więcej, niestety. Być może, gdy będą inne fotografie (np. od Brata Mirka) zrobię małą galerię z wioski rzemieślniczej.

Temat Czech a także planowanych wyjazdów historycznych po terenie Polski - będzie natomiast mocno :-) kontynuowany.

Pozdrawiam
Maciej
ewa
Posty: 177
Rejestracja: 16 maja 2009, 09:12

Re: Wspólny wyjazd i spotkanie

Post autor: ewa »

Gdybyście organizowali jakiekolwiek wyjazdy ja się piszę. Jestem ugodowa i nie wiele mi trzeba... :roll: Od dawna chciałam się gdzieś wybrać...zobaczyć...
ODPOWIEDZ