Nazwy zamków

Kontynuacja dyskusji na dawnej platformie interaktywnej "Zamki i bitwy templariuszy" oraz komentarzy do "Galerii - zamki w Ziemi Świętej"
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Nazwy zamków

Post autor: maciej »

Ludzie średniowiecza chyba lubili nadawać nazwy różnym przedmiotom i obiektom mającym dla nich zanaczenie. Trochę o pochodzeniu nazw przedmiotów napisałem na platformie "symbolika średniowieczna":
http://www.templariusze.org/platformy_n ... f=20&t=105

Ale jakiś czas temu dostałem bardzo ciekawy list od Stanisława Ludwińskiego. Dostrzegł on coś ciekawego w jednej z nazw zamku w Ziemi Świętej. Poprosiłem go już o wpis na platformie na ten temat. Poczekajmy chwilę :-)

Pozdrawiam
Maciej
Belizariusz
Posty: 2
Rejestracja: 28 wrz 2009, 12:09

Re: Nazwy zamków

Post autor: Belizariusz »

Witam. W nawiązaniu do tego, o czym napisał Maciej. Kiedy przeglądałem swego czasu listę zamków Krzyżowców zaintrygowała mnie nazwa Tortosa. Przyszło mi do głowy, że słowo to może być tłumaczone jako: brama do morza (tor to see). Jest to oczywiście tylko domniemanie, nie poparte żadną wiedzą naukową. Wydaje mi się, że fonetyczne brzmienie słów morze i brama niewiele się zmieniło w języku angielskim od czasu Średniowiecza. Nazwa zamku Belvoir pochodzi przecież od francuskich słów piękny widok, zaś zamek Destroit nazywano wieżą zniszczenia (angileskie destruction). Jakieś sugestie? Pozdrawiam.
maciej
Posty: 309
Rejestracja: 12 lut 2009, 15:15

Re: Nazwy zamków

Post autor: maciej »

Nie wiem czy źródło tej nazwy było właśnie takie ale brzmi interesująco :-)
Łacińska nazwa to Antaradus, przez krzyżowców nazywana była Antartus oraz Tortoza. Dzisiejsza arabska nazwa to طرطوس czytana jako Tartus. Jeśli nawet ta interpretacja nie jest źródłem nazwy, to według Michela Pastoureau faktem często stawało się w średnioweczu to, co ten fakt komuś przypominało, skojarzyło się, symbolizowało. Może dokonałem zbytniego skrótu myślowego, przepraszam, ale byc może Frankowie naprawdę kojarzyli Tortosę tak, jak to zauważył Belizariusz.
Temat o symbolice nazw: http://www.templariusze.org/platformy_n ... f=20&t=105

Pozdrawiam
Maciej
Belizariusz
Posty: 2
Rejestracja: 28 wrz 2009, 12:09

Re: Nazwy zamków

Post autor: Belizariusz »

Witam po długiej nieobecności. Apropo`s nazw zamków i ogólnie nazewnictwa obiektów w Ziemi Świętej w czasach Królestwa. Krzyżowcy, idąc podczas pierwszej krucjaty do Ziemi Świętej chcąc zdobyć Antiochię musieli przejść przez most zwany Mostem Żelaznym, który łączył brzegi bodajże Orontesu. Nazwa mostu ( Pont de Fer - Most Żelazny ) wywodzi się ponoć z faktu, że w Europie przed okresem krucjat miano sobie wyobrażać, że most, który prowadzi do miejsca urodzin Jezusa musi być czymś nec plus ultra, a więc nie jest to zwyczajny most, tylko żelazny, jakich wówczas jeszcze nie znano. Oryginalny most już nie istnieje, został zniszczony podczas któregoś trzęsienia ziemi. Istniejący to wytwór prawie współczesny. Z prawdopodobieństwem, graniczącym z pewnością mozna zakładać, że most po którym przeszli Krzyżowcy był kamienną konstrukcją rzymską, jakich wiele istniało w okresie Cesarstwa Rzymskiego. Po tym przydługim wstępie, przechodzę do rzeczy. W Ziemi Świętej wiele miejsc nosi taką samą nazwę, albo też bardzo zbliżoną do nazw jakie występują w Europie. Mamy Tortosę w Hiszpanii i w Palestynie, dwa zamki Belvoir- w pobliżu ujścia Jordanu z jeziora Tyberiackiego i zamek o tej nazwie na terenie w Anglii ( powstał w czasach najazdu Normanów, a więc istniał podczas pierwszej krucjaty ). We Francji jest kilkanaście warowni noszących nazwę Montfort. W przypadku Mostu Żelaznego nazwa może pochodzić od nazwy mostu od którego z kolei pochodzi nazwa miasta Pontferrada położonego w Hiszpanii w prowincji Leon. Pontferrada to nic innego, jak lekko zniekształcone łacińskie słowa, znaczące Żelazny most. Jeden most rzymski w Ponferradzie nadal istnieje ( poniżej na zdjęciu ) Prawdopodobnie ten istniejący nie jest jedynym mostem, jaki istniał w tym mieście w czasach Wypraw Krzyżowych. Obrazek.

Zdjęcie Panoramio http://www.iberimage.com
Niewykluczone, że ten w Syrii przypominał niektórym Krzyzowcom ten z Hiszpanii. I stąd taka nazwa. Dodam, że mieście Ponferrada znajdują się ruiny zamku, który swego czasu był własnością Templariuszy. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ