22 lipca, w dniu ważnym zarówno dla templariuszy jak i katarów (św. Maria Magdalena oraz rocznica masakry katarów w Béziers) odbywa się w Chwarszczanach konferencja popularnonaukowa Kaplica templariuszy w Chwarszczanach. Historia i zabytek z udziałem członków Stowarzyszenia Szlak Templariuszy: Błażej Skaziński i Przemysław Kołosowski (organizator konferencji i reprezentant Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach). W gronie prelegentów znaleźli się również m.in. prof. dr hab. Edward Rymar, dr inż. arch. Maciej Małachowicz. W niedzielę odbędzie się XVI Festyn Historyczny. 

Zapraszamy do odwiedzenia wydarzenia TumJest, które po raz siódmy odbywa się na terenie Archikolegiaty w Tumie pod Łęczycą z udziałem Stowarzyszenia Szlak Templariuszy. Dobrze będzie tu wspomnieć, że przedstawiciele Szlaku uczestniczyli w wydarzeniu już od jego pierwszej edycji w 2016 roku.

Nasze Stowarzyszenie zostało zaproszone do współorganizacji konferencji naukowej „Templariusze a Sztuka, Architektura i Archeologia Opatowa”, która odbyła się 15 maja 2022 roku w Opatowskim Ośrodku Kultury.

Rocznica aresztowania templariuszy
714 lat temu, 13 października, na rozkaz króla Francji Filipa Pięknego aresztowano wszystkich templariuszy we Francji. Rozpoczęło to podobne działania w wielu innych państwach i rozpoczęło upadek Zakonu Świątyni.

Rocznica aresztowania templariuszy

14 lat temu, w Chwarszczanach, udało się naszym wspólnym wysiłkiem zorganizować godne rocznicy wydarzenie łączące wszystkich uczestników - po prostu niezapomniane.